Relacja z wizyty studyjnej w Tłoczni Gazu w Jarosławiu?

Dnia 24 października 2018 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja” działającego przy Katedrze Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego (specjalizacji: bezpieczeństwo ekonomiczne) z Wydziału Zarządzania PRz oraz studenci kierunku Energetyka z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRzpod opieką dra Mariusza Ruszelmieli okazję zwiedzić Zespół Tłoczni Gazu w Jarosławiu - Terenową Jednostkę Eksploatacji Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. to spółka Skarbu Państwa zajmująca się transportem paliw gazowych na terenie całej Polski. Spółka podzielona jest na sześć oddziałów swoim zasięgiem obejmujących cały kraj. Zespół Tłoczni Gazu w Jarosławiu składający się z dwóch tłoczni – Jarosław I i Jarosław II, podlega pod oddział tarnowski. Zdolność przesyłowa obu tłoczni wynosi ok. 660.000 m3/h.

Wizyta studyjna w tym kluczowym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski miejscu rozpoczęła się od zwiedzenia terenu Zespołu Tłoczni Gazu. Zobaczyliśmy zarówno Tłocznię Jarosław I powstałą w 1970 roku o przesyłowości 360.000 m3/h, jak i nowo powstałą Tłocznię Jarosław II, która zajęła miejsce dotychczas funkcjonującej tłoczni produkcji radzieckiej. Jedna z motosprężąrek tej nieistniejącej już tłoczni z 1978 roku będzie poddana renowacji i trafi do odwiedzonego już przez nas Muzeum w Bóbrce.

Po części praktycznej przyszła pora na teorię, na którą składały się dwie prezentacje tematyczne autorstwa pracownika spółki OGP GAZ-SYSTEM S.A. oraz inspektora z Urzędu Dozoru Technicznego z Rzeszowa, do którego obowiązków należy wykonywanie czynności dozorowych na obiektach Tłoczni Gazu w Jarosławiu. Część merytoryczna obfitowała w nieznane nam dotąd informacje, które wzbudziły jeszcze większe zainteresowanie tematyką przesyłu gazu wewnątrz naszego kraju.

Studenci biorący udział w wizycie kierują serdecznie podziękowania dla Pana Wiesława Hołowacza, Kierownika Zespołu Tłoczni Gazu w Jarosławiu;Pana Stanisława Czerwiec – Zastępcy Kierownika TJE w Jarosławiu; Pana Zbigniewa Grossa - Starszego Mistrza Tłoczni Gazu w Lubaczowie; Pana Marka Jóźwiaka - Inspektora Urzędu Dozoru Technicznego Oddział Terenowy w Lublinie Biuro w Rzeszowie, a także dla pozostałych pracowników Tłoczni biorących udział w spotkaniu, jak również dla Prorektora ds. kształcenia PRz dra hab. inż. Grzegorza Masłowskiego, prof. PRz za zgodę na sfinansowanie kosztów dojazdu.

Fot. Marek Stelmachowicz