W dniach od 11 do 22 października 2016 roku grupa 15 studentów, będących członkami Studenkiego Koła Naukowego "Eurointegracja" oraz "Młodzi Ekonomiści" pod opieką dr Krzysztofa Michalskiego, uczestniczyła w dwunastodniowej wizycie studyjnej do stolicy Niemiec. Projekt badawczy "Rozwój energetyki odnawialnej na przykładzie niemieckiego programu przemian Energiewende" finansowany był z funduszy niemieckiej instytucji DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) oraz Politechniki Rzeszowskiej. Dotyczył on polityki energetycznej Polski, Niemiec i Unii Europejskiej, stosunków polsko-niemieckich, a także niemieckiego programu transformacji energetycznej "Energiewende".

Podczas realizacji projektu studenci Wydziału Zarządzania spotykali się z przedstawicielami prestiżowych niemieckich uczelni oraz instytucji - ekspertami w dziedzinie energetyki, polityki międzynarodowej i klimatu. Do skutku doszły seminaria z następującymi osobami: dr Kerstin Tews (Freie Universitat Berlin), prof. Franziska Holz (Hertie School of Governance), dr Ilona Otto (Humboldt Universitat), dr Andrzej Ancygier (Climate Analysis Office), dr Kirsten Westphal (German Institute for International and Security Affairs), mgr Andrzej Ceglarz (Potsdam Institute for Climate),  prof. Karsten Neuhoff (German Institute for Economic Research), dr inż. Angelika Liermann (Universitat Potsdam), dr  Jacek Rosa (Ambasada Polska w Berlinie), grupa studentów z organizacji IAESTE w Hamburgu.
Wyjazd miał na celu poszerzenie wiedzy studentów z zakresu energetyki odnawialnej, polityki bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej oraz ochrony klimatu. Podczas spotkań z prelegentami nasi studenci dowiedzieli się m.in. jak powinno wyglądać przejście z energetyki opartej na źródłach kopalnych do energetyki opartej an źródłach odnawialnych na przykładzie Niemiec. Mogliśmy również z bliska poznać jak od strony prawnej oraz technicznej wygląda wspomniana transformacja u naszych zachodnich sąsiadów. Poruszona została także tematyka bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej z wyszczególnieniem sytuacji Polski oraz Niemiec. Sporo rozmów traktowało o potrzebie ochrony klimatu oraz redukcji dwutlenku węgla w środowisku.
Dzięki wyjazdowi udało się nawiązać wiele cennych znajomości, które w przyszłości powinny zaowocować wspólnymi projektami. Po zakończeniu spotkań każdy z prelegentów otrzymał od koordynatorki projektu, p. Iwony Filimowskiej upominki od Urzędu Miasta Rzeszów oraz Politechniki Rzeszowskiej. Wykładowcy zostali również zaproszeni przez naszą grupę na dwie konferencje organizowane przy naszej uczelni - kwietniową, dotyczącą polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz wrześniową, dotyczącą polityczno-ekonomicznych wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego.